• 29 içerik
  • 14 kategori
  • 0 yorum
  • 5 tane de
  • admin

  • 2.090

  • 9 Kasım 2017

  • 0

  • 3

Bir İnovasyon Projesi Nasıl Başarısız Olur

Sorun bu büyük şirketlerin iyi fikirlerden yoksun olması değil. Zira inovasyon ve Ar-Ge’den sorumlu insanlar için online bir kaynak olan Innovation Leader’da yaptığımız çalışmalarda birçok vaka; yeni ürün, hizmet ve iş modellerinde ortaya atılan iyi fikirlerde bir fazlalık olduğunu gösteriyor. Bunlar çoğunlukla, müşterilerin satın alma isteğini önceden gösteren veriler oluyor.

Sorun, büyük ölçekli işlerde projeler iş birimlerine transfer edileceği zaman ortaya çıkıyor. Yeterli iletişim var mı? İş birimi projeyi şekillendirmede payı olduğunu mu düşünüyor? Yoksa sadece kapının önüne bırakılmış dayanıksız bir paket olarak mı görüyor? İnsanlar, ürünün piyasaya sürülüşüne yardımcı olmak için inovasyon laboratuvarı ya da deneme çalışması yapan ekiplerden dışarı çıkıyorlar mı? Ölçeklendirmede meydana gelen sorunları çözmek için kullanılabilecek yeterli kaynak var mı? Bu projelerin ihmal edilmemesi için ya da satış ekibinin öncelikleri arasından çıkmaması için uğraşmaktan sorumlu birisi var mı?

Geliri 1 milyar dolardan fazla olan şirketlerden 164 üst düzey yöneticiyle kısa süre önce yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 26’sı inovasyon ya da Ar-Ge ekiplerinden iş birimlerine geçişin, şirkette “ciddi bir çalışma gerektirdiğini” söyledi. Yüzde 16’sı bu süreci “korkunç” olarak tanımladı ve iş birimlerine devir sürecini takiben bozulan çok sayıda proje gördüklerini söylediler. Katılımcıların çoğu eksik ve geliştirilmesi gereken noktalar olduğunu itiraf etti.

Peki geliştirmek için ne yapmalı? Birçok şirkette yeni inovasyon girişimleri CEO’nun onayından geçiyorken, iş birimleriyle çok az etkileşime giriyor. Bu nedenle de her bir girişim tıpkı evrenin yörüngesinde dönen bir uydu gibi, sadece çok az kıdemli yöneticiyle gelişigüzel iletişim kurabilir hale geliyor. Uzun vadeli fikirleri keşfetme özgürlüğü ve yeni teknolojiler önemli. Fakat bu yeni ekiplerin birçoğu projeyi “gerçek dünyaya” uyarlayabilmek ve kayda değer bir getiri sağlamak için iş birimlerinin yardımına ihtiyaç duyuyor.

Birlikte hareket edebilmenin bir yolu hedefleri tasarlamak ya da inovasyon ya da Ar-Ge ekiplerinin keşfedeceği alanlarda problemleri belirlemek için iş birimlerini davet etmektir. Ya da finansal destek sağlamaktır ki bu sayede hedef için risk alabilsinler. Ankete katılanların yüzde 46’sı finansman desteklerinin bir bölümünün iş birimlerinden geldiğini söyledi, yüzde 24’ü iş birimlerinin ihtiyaç duydukları kaynağın büyük bölümünü karşıladığını söyledi. Ve katılımcıların çok büyük çoğunluğu, şirkette inovasyon çalışmalarıyla ilgili gündemi belirlemede iş birimi yöneticilerinin ya “bir şekilde dahil olduğunu” (yüzde 59) ya da “büyük oranda dahil olduğunu” (yüzde 26) söyledi. Çok fazla dahil olmak, bir sonraki çeyrek yıllık sonuçları etkilemek için, pazara öncülük edebilecek gelişmelere saplanmaya yol açabilir. Fakat aynı zamanda inovasyon ekibinin derin mesafelerde bitkin düşmemesini temin eder.

Purell’in Ohio-merkezli imalatçısı GOJO’nun bünyesinde bir start-up’ta çalışan iş geliştirme direktörü April Bertram, iş birimi yöneticilerinin “koruyucu parmaklıklar” tasarlamalarına izin verin diyor. “Yaratıcılığı dizginlemek istemezsiniz” diyor, “fakat bir inovasyon ekibinin gerçekçi bir şekilde ticarileştirilebilecek ürünlere odaklanmasını istersiniz.”

11,7 milyar dolarlık Aon Hewitt’in bir parçası Aon Health’de inovasyondan sorumlu başkan Jim Winkler yıllık bütçeleme sürecinin bir parçası olarak “liderlerimizle, ürünlerden sorumlu insanlarla, IT’den insanlarla ve gelişen pazaryeri ve rekabetçi ortamdan yolu geçen daha başkalarıyla, tüm gün süren bir inovasyon seansımız var.  İş yöneticileri bu süreçte sesi yüksek çıkan katılımcılar oluyor” diyor.

Paketlenmiş tüketici ürünleri devi Clorox son 5 yıldır inovasyon çalışmalarıyla ilgili birçok görevi iş birimlerine taşıyor. Merkezi bir kurumsal ekip rehberlik ve süreç geliştirmeye odaklanıyor fakat “her bir markanın ilk yıldan beş yıla kadar planlama yapan pazarlama, araştırma ve Ar-Ge’den oluşan bir inovasyon ekibi var” diyor Clorox inovasyon birimi lideri Patrick O’Loughlin.

Bu üç şirket “iç içe geçmiş inovasyon” diye adlandırılabilecek çalışmaların peşinde koşuyor. Bu çalışmalarda iş birimlerinin çıkarları ve ihtiyaçları bir inovasyon ekibinin ya da yeni fırsatlar ve büyüme peşinde koşan bireysel çalışanların himayesine giriyor. (Bunun tersi “izole inovasyondur”, güçlü araştırmacılardan oluşan bir ekip kurduğunuzda ve iş birimleriyle sürekli devam eden bir birlikteliğe gereksiniminiz olmadığında. Google’ın X kısmı bu modele güzel bir örnek, tıpkı ev dekorasyonları perakendecisi Lowe’s tarafından kurulan inovasyon laboratuvarları küresel ağı gibi.

“Kariyerimde birilerinin sihirli bir kutuyla çıkıp gelmesi ve işyerine nasıl uydurabileceğini çözmeye çalışmasındansa, elbirliği ile çalışmanın çok daha etkili olduğunu gördüm” diyor Houston enerji hizmetleri sağlayıcısı Reliant Energy’nin müşteri deneyimi yöneticisi Scott Burns.

İç içe geçmiş modelin işe yaraması için bazı şirketler işletme tarafındaki insanları inovasyon gruplarında dönüşümlü olarak çalıştırıyorlar, çoğunlukla ticari uzmanlıktan faydalanmak ya da ürünleri test etmek ve geri bildirim vermek isteyen müşterilere bilgi vermek için. Yahut inovasyon ekibi üyelerini, projeyi piyasaya sürmekten sorumlu iş birimlerine gönderiyorlar. Bu sayede bu konuda bilgili ve tutkulu birileri sürece dahil olmuş oluyor. “Buna devir demeyin” diyor anket katılımcılarından biri, “Bunun bir geçiş olması gerekiyor.”

Fakat bu geçiş sonlandığı anda çok az şirket başarı için yükümlülükler ve teşvikler yaratmaya gereken dikkati veriyor. Geçiş, inovasyonun en hassas evrelerinden biri. CEO ya da bir başka kıdemli yönetici önemli noktalara beklenen ilgiyi gösteriyor mu ve inovasyon ekibi üyelerinin vadettikleri gibi süreci desteklemeye devam edip etmediğini sorguluyor mu? İş birimi sadece yeni ürünlerden elde edilen gelirin miktarına göre değil aynı zamanda kaç kez çuvalladıkları ya da kendileri için geliştirilen bazı şeylere gereğinden az kaynak sağlamasına göre ölçülüyor mu? Bu alan inovasyonun kara deliği, çalışanlara, eğitime, yeni yazılım ve araçlara ve inovasyon merkezlerine ne kadar harcama yaparsanız yapın, bu evrede çok fazla değer buharlaşıp uçabilir.

Keşfetmek ve yeni fikirler geliştirmek inovatörlere iyi gelir. İş birimlerindeki operatörler hedefleri vurmaya ve yeni etki noktaları bulmaya bayılırlar. Motivasyonları çok farklı olsa da pazarda başarılı olmak için birbirlerine ihtiyaçları olduğunu kabullenmenin zamanı geldi. Ve CEO’lar eğer inovasyonun piyasaya çıktıktan sonra gerçek bir etkisi olmasını istiyorlarsa gruplar arasında yapıcı bağlantısallığı geliştirmeli.

admin

Yazar: admin

#yonetici

Yazı içi biyografik bilgi...

29 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.