• 29 içerik
  • 14 kategori
  • 0 yorum
  • 5 tane de
  • admin

  • 935

  • 26 Mayıs 2018

  • 0

  • 5

Yapay Zeka da Vefa

Eğer Mars’da bir yaşam olacaksa bize değil, bizim yarattığımız yeni türe, yani suni zekâya olacak. Mars’ta biz yaşamayız, bu net. Ama onlar yaşayabilirler. Umut bu ya, belki bir gün atalarını da hatırlayıp bize ideal koşulları oluşturup yanlarına alırlar…

Takip etmişsinizdir. Bu senenin teknoloji bölümünde öne çıkan hususu suni zekâydı. İlk anda akla insana benzeyen, bir cüsseye sahip robotları akla getirse de gerçekte suni zekâ bunun ötesinde. Daha 20 sene evveline kadar bilim kompu dizilerinde izlediğimiz bir mevzuydu suni zekâ. Kara Şimşek’i hatırlayanlar, onun Kit isimli bir suni zekâ ünitesine sahip bulunduğunu bileceklerdir. Şimdilerde Apple’ın konuşan asistanı Siri de suni zekâ, Microsoft ya da Google’ın kullandığı birtakım özellikler de. Epey geniş bir alan.

Bilim adamları bu asır bitmeden suni zekanın insan zekası düzeyine ulaşacağını söylüyor. Hatta şuandan birbirine öğreten, birbirinden öğrenen robotlardan söz ediliyor. Bu zekânın yatay ve dikey yaseneımı demek. Yani suni zekâyı bundan sonra sadece insan değil, insanın geliştirdikleri geliştiriyor. Bunlar insanlık adına heyecan verici. Ama gerçekte bu ne kadar ilgilendiriyor insanlığı? Yani bunun hani şu herkezin bildiği insanlıkla ilgisi ne?

Robotuna aşık bayan işini biliyor

Ne demek mi istiyorum? Bütün şunlar insanı aşan bir varlığa işaret ediyor. Yani bir tür evrim. Belki de, birtakım bilim kompu filmlerinde bulunduğu gibi kendi sonumuzu kendi elimizle hazırlıyoruz. Çok mu fantastik? Biraz düşününce gerçekte gerçeğin bu bulunduğunu görebiliriz.

İnsan ne biçimsel ne de zihinsel anlamda günümüz durumunu basitçe almadı. Çağlara, asırlara, binsenelara sunulan bir evrim bu. Fakat görünen o ki yeni bir evrime doğru gidiyoruz. Ve teknoloji çağının bu tür değişimleri çok çok hızlandırdığını biliyoruz. Günlerce vakitn bir işi saniyede yapabilen bir teknoloji kuşkusuz bu vakitci de milyon kez hızlandıracak. Bir vakit sonra insan denen canlı, bundan sonra ilkel bir tür olarak robotlara hizmet edecek. Robotuna aşık olanlar geleceği görüyor belki de!

Mars’a kim gidecek?

Ha, bir de asparagaslarıyla gündemden düşmeyen Mars hususu var. Koloniler kuruyoruz, keşifler yapıyoruz, kaşık buluyoruz, Mars’a hükmediyoruz! Tabii şunların hepsi sözde! Bence namacıyla sözde bulunduğunu şuradan okuyabilirsiniz. Mars’a gitmek safsata diyorum ya kısacası bu yazıda… Buradan bir şerh düşeyim: Mars’a biz değil, klonlarımız ya da suni zekâ gidecek! Eğer Mars’da bir yaşam olacaksa bize değil, bizim yarattığımız yeni türe, yani suni zekâya olacak. Mars’ta biz yaşamayız, bu net. Ama onlar yaşayabilirler. Umut bu ya, belki bir gün atalarını da hatırlayıp bize ideal koşulları oluşturup yanlarına alırlar… Bunun olabilmesi amacıyla suni zekâya vefa duygusu aşılamak şart! Tabii atalarında bu duygu kaldıysa…

admin

Yazar: admin

#yonetici

Yazı içi biyografik bilgi...

29 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.