• 29 içerik
  • 14 kategori
  • 0 yorum
  • 5 tane de
  • admin

  • 394

  • 26 Mayıs 2018

  • 0

  • 3

Akıllı Apartmanlarda Otomasyonun Hızlı Kontrolü

Sanayi 4.0’a uyumlu çalışan dijital fabrikaların hayata geçirilmesinde kritik rol oynayan denetim ve haberleşme teknolojisi CC-Link, saniyesel otomasyonun üstünlüklarını akıllı binalara da taşıyor.

Dünya çapında bina otomasyonu projelerinde tercih edilen CC-Link teknolojisi, değişik yapımcıların ilerlettiği aygıtların birbirleriyle etkileşim kurmalarını sağlayarak binalarda yüksek süratli bir denetim ve haberleşme düzeneğinin oluşturulmasına imkân tanıyor. Enerji tasarrufunu artırıp işletim maliyetlerini aşağı çekerken konforlu bir çalışma ve hayat ortamı da gerçekleştiren CC-Link; Çin’deki akıllı büro binaları ve konutlar, Japonya’daki Koujimachi Diamond büro binası, Singapur’daki Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi ile Almanya’daki bir firmanın dört fabrikası ve bir büro binasının entegrasyonu gibi pek çok projede sağladığı yüksek katma değerle ilgi çekiyor.

Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarının desteklenmesi konusu ile ilgili büyük ehemmiyet taşıyan ve bilhassa dijital fabrikalarda yoğun olarak sarfedilen saniyesel etkileşim platformu CC-Link, dünya çapında pek çok akıllı binanın otomasyonunda da tercih ediliyor. CC-Link uyumlu ürün yapımcıları ve CC-Link teknolojisi kullanıcılarından meydana gelen CLPA’nın (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, CC-Link’in tek bir kablo üzerinden değişik yapımcılara ait çok sayıda otomasyon aygıtına bağlanarak sanayide bulunduğu gibi binalarda da yüksek süratli denetim ve haberleşme sağladığına ilgi çekti.

Akıllı binalarda elektrik dağıtım, iklimlendirme, sıhhi tesisat, aydınlatma gibi pek çok düzenin tek merkezden denetimini gerçekleştiren bina idare sistemlerinin büyük ehemmiyet taşıdığını altını çizen CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, bu sistemlerin yüzde 25’e varan oranlarda enerji tasarrufu sağladığını ve aşağı yukarı iki sene gibi kısa bir sürede amorti edildiğini belirtti. Bizel, bina idare sistemlerinin tesis denetimi sağlamanın yanı sıra bina güvenliğini çoğaltmak konusu ile ilgili da katkı sağladığını ifade etti. Dünyadaki akıllı bina otomasyonu projelerinden misaller veren Bizel; Çin’deki akıllı büro binaları ve konutlar, Japonya’daki Koujimachi Diamond büro binası, Singapur’daki Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi ile Almanya’daki bir firmanın dört fabrikası ve bir büro binasının entegrasyonu projelerinde mühim başarılar elde edilmesini gerçekleştiren CC-Link uygulamalarını anlattı.

Yüksek enerji tasarrufu, düşük işletim maliyeti

İnşaat sektörünün aktif bulunduğu Çin’de, akıllı büro binaları ve konutlarda CC-Link teknolojisinin yoğun olarak kullanıldığını ifade eden Tolga Bizel, şu verileri aktardı; “Özellikle Şangay dahil olmak üzere Doğu Çin’de bina otomasyon sistemi amacıyla CC-Link teknolojisi lüzumtiğince benimsenmiş durumda. CC-Link, bu binalarda geniş bir ekipman yelpazesini denetim ederek yüksek enerji tasarrufu sağlıyor ve işletim maliyetlerini düşürüyor. Aynı vakitte konforlu bir çalışma ve hayat ortamı sunuyor. CC-Link ağı; elektrik dağıtımı, su temini, klima ve aydınlatma sistemleri, kazan ve sıhhi tesisat denetim sistemleri gibi pek çok sistemi denetim ediyor. Su ve elektrik sayaçlarının uzaktan taranmasına da imkân veren CC-Link, daha evvelce kurulmuş olan akıllı bina sistemlerine basitçe adapte edilebiliyor ve düşük maliyetle yüksek performans sağlıyor.”

Bina otomasyon düzeneğinin tamamı birbirine bağlanıyor

Tokyo’da konfor ve emniyet öğeleri ön planda tutularak geliştirilmiş yeni bir kent büroyu binası olan Koujimachi Diamond’da CC-Link ağından faydalanıldığını bildiren Bizel, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bir katı yer altında tespit edilen ve zeminden 11 kat artan Koujimachi Diamond büro binasında, CC-Link tabanlı Bina Yönetimi Yardım ve Çözüm Sistemi kullanılıyor. Bu sistem, en ilerlemiş tesis idare düzenine geçmek amacıyla düşük maliyetli bir çözüm olarak öne çıkıyor. Bu binada sürec otomasyon sistemi PLC ile denetim ediliyor ve CC-Link, PLC denetimörlerini toplam bina otomasyon düzenine bağlamak amacıyla tercih ediliyor. Ekipman ve aygıtları denetim etmeyi gerçekleştiren CC-Link, bina otomasyon düzeneğinin tamamını birbirine bağlamayı kolaylaştırıyor.”

İzleme ve denetimde büyük basitlik

Singapur’daki Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi’nin bina otomasyon sistemi amacıyla de CC-Link ağının tercih edildiğini ifade eden Tolga Bizel, şu verileri aktardı; “Singapur’da eğitim tesislerinde temiz, yeşil ve konforlu bir ortamın sağlanması büyük ehemmiyet arz ediyor. Bununla beraber düşük maliyetle etkin bir inşaatın gerçekleştirilmesi, tesislerin uzun süreli verimliliğinin sağlanması ve enerji kaynaklarının korunması da lüzumtiğince titiz konular arasında yer alıyor. Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi’nde bütün bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla HVAC, elektrik dağıtımı, sıhhi tesisat ve aydınlatma otomasyonu gibi geniş yelpazedeki hizmetlerin entegrasyonu CC-Link ağı ile sağlanıyor. Yüksek süratli bina otomasyon sistemi yapmak ve emniyet, enerji tasarrufu, iç mekan konforu amacıyla 24 saat süresince izleme ve denetim sağlamak hedefiyle PLC’lerin tesislerin bütününde kurulmuş olması üstünlük sağlıyor. Binanın tamamında pompalar, fanlar ve sıcaklık sensörleri gibi denetim aygıtları kullanılıyor ve her aygıt PLC denetimörüne CC-Link ağı ile bağlanıyor. Bu sayede kablolamada azalma, bakım işlemlerinde iyileştirme, izlemede basitlik ve her aygıt amacıyla denetim sağlanmış oluyor.”

Dört fabrika ve bir büro binası tek merkezden yönetiliyor

Almanya’da tespit edilen bir firmaya ait dört fabrikayı ve bir büro binasını tek bir bina idare sistemi üzerinden tamamiyle otomatik duruma getirmek ve birbirlerine bağlamak amacıyla CC-Link’in gücünden yararlanıldığını bildiren Bizel, şu açıklamalarda bulundu; “Almanya’da yapılan bu bina idare sistemiyle, tesislerin net ve gerçek vakitli denetiminin sağlanması amaçlandı. Bunu yapar iken de en ilerlemiş teknolojiye sahip süratli bir otomasyon sistemi kullanıldı. ElektRomanyetik gürültüye karşı gözle görülür bir toleransa sahip bulunduğu amacıyla CC-Link tercih edildi. CC-Link’in yüksek hızı, ağın yavaşlatılmasına ya da tekrardan konfigüre edilmesine lüzum kalmadan lüzumlu hallerde ileri bir tarihte düzenin genişletilmesine imkân tanıyor. Bina denetimini ve makinelerin aynı ağ üzerinden bağlanmasını gerçekleştiren CC-Link, kurulum maliyetlerini de mühim ölçüde düşürüyor. Projede saha sistemi, CC-Link üzerinden merkezi modüler PLC’ye bağlanan 4 mikro PLC’den oluşuyor. Merkezi PLC, bütün düzenin koordinasyonunu, izlenmesini ve raporlanmasını sağlıyor. Her bina, ağ etkileşimi binalar arasında nettiye uğradığında bile düzenin çalışmasını sağlamak amacıyla lüzumen, yerelleştirilmiş ve akıllı denetim gerçekleştiren bağımsız bir PLC’yi barındırıyor. Projenin bina idare düzeneğinin merkezi, master PLC’ye bağlanan monitör ve denetim yazılımını çalıştıran bir PC’den oluşuyor. Operatörler, bu merkezi PC düzeninden örnek olarak hangi pencerelerin açık bulunduğu gibi halleri denetim edebiliyor ve bu sayede rastgele bir yapı nedenini ve bunlarla temaslı ayar noktalarını merkezi bir konumdan değiştirebiliyor.”

CC-Link teknolojisinde bakım yönünden üstünlük gerçekleştiren en mühim bilhassarden birinin, müşterilerin ağı programlayabilmesi ve master PLC’ye bağlı bir modem üzerinden istasyonları bağlayabilmeleri bulunduğunu altını çizen Bizel, “Bu özellik, satış ardından bakım ve servis programlarının müşteriye yetkin bir şekilde sunulmasına ve sahaya gitmeden evvelce problemlerin uzaktan tespit edilmesine imkân sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

    Üzgünüm, hiç etiket eklenmemiş.
admin

Yazar: admin

#yonetici

Yazı içi biyografik bilgi...

29 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.