• 29 içerik
  • 14 kategori
  • 0 yorum
  • 5 tane de
  • admin

  • 698

  • 25 Mayıs 2018

  • 0

  • 7

Uluslararası Pazar Araştırması

Uluslararası Pazar Araştırması Nasıl Yapılmalıdır?Günümüzde bütün firmalar Globalleşen dünyanın bir parçası olmayı istemektedir.Firmalar için ihracat olarak tanımlanan ürün veya hizmeti yurt dışına satma istediği çok yüksek ve önemlidir.Günümüzde sadece büyük firmalar ihracat yapıyor olarak görünse de Türkiye’de en çok kobiler ihracat yapmaktadır.Yani dışarıdan karma karışık görünse de aslında o kadar da zor bir olgu değildir.İhracat yapmak için en önemli şartlardan birisi ürün veya hizmetimize talep bulmaktır.Çoğu firma yetkilileri uluslararası pazar araştırması yaparken inovasyona dikkat etmeden gelişi güzel,2000 lerin başında ki yöntemlere başvurmaktadırlar.Bu konuyu şu şekilde örneklendirebiliriz;

Ürün olarak en basitinden; Çanta üretelim,bu ürünün uluslararası pazar araştırmasına geçelim,
Çanta ürettim,ürünle ilgili taleplere göre  ülke belirleyelim.

(Kesinlikle bu belirlemeyi de SWOT analizi yaparak inceleyin.Türklere karşı düşmanlar mı,müslümanlara karşı negatifler mi ? Güçlü yönleri var mı ? Rakipleriniz kimler ? Hepsi çok önemli.)

 Bu ülkeler Afrika ülkeleri de olabilir Avrupa ülkeleri de olabilir. Türkiye’nin son yıllarda en çok ihracat yaptığı ülkerden biri Almanya olduğu için buradan örnekle devam edelim.Almanya’nın ateşeliklerine mail atarak ürününüzü tanıtıp o sektörde ki firmaların iletişim bilgilerini alabilirsiniz.Elçiliklere başvurarak ilgili firmaların bilgilerine ulaşabilirsiniz,google da arama yapabilirsiniz.Hatta ve hatta Almanya’da çanta fuarına katılıp ürününüzü pazarlayabilirsiniz.( Maliyetli olduğu için çok firma yanaşmaz )
Türkiye’deki ticaret odalarına gidip sektör ile ilgili tüm firma bilgilerini ( 3.000 dolar ) karşılığında satın da alabilirsiniz veya onlar sizin yerinize yine ücrete tabii olarak araştırma yapabilir.Bu bilgilerin %90 ı çöp ve gereksiz bilgilerdir.Çünkü aldığınız firma bilgileri muhtemelen eskidir,kapanmıştır,ithalatı bırakmıştır,veya iletişim bilgileri değişmiştir.
Arkadaşlar bu yöntemler eskidi,artık masa başında oturarak inovasyona değer verip bilinen yöntemleri değil tepeden düşme yöntemleri kullanacağız.

Öncelikle “SEO” alt yapılı “Google”uyumlu mobil de iyi görünebilmesi için Responsive tasarımlı Almanca dili ekli güven sağlayan bir web sitesine ihtiyacımız var,daha sonra herkesin bildiği “google” adwords reklamları ile o ülkede reklam vereceğiz.İthal çanta almak isteyen Alman bir toptancı muhtemelen google’a toptan çanta,toptan bayan çantası,toptan el çantası gibi kelimeler aratacağı için reklamlarımızı bu kelimelere göre vereceğiz.İşte en önemli noktalardan birisi de bu ” Biz müşterileri aramayacağız,onlar bizlere talep oluşturacaklar”. Diğer bir yöntem ise yine herkesin kullandığı sosyal medya aracı “instagram”. Çanta satacaksınız ve buna göre Almanya’da çanta satan profilleri bulacaksınız.En önemlisi yüksek olan takipçisi olan sayfaların takipçilerini ürünlerinize etiketleyerek dikkat çeker ve yine onlar sizlerle iletişim kurmak zorunda kalırlar.Bu biraz Growth Hacking Marketing’e girse de önemli olan müşteri bulmamızdır.Son olarak ve en önemlisi de  üstte bahsettiğim firma bilgilerinin en güncelini bulabiliyorsanız toplu mail atmanız olacaktır.İnternet’de bu bilgilere ulaşmanız zor olacaktır fakat bu konu altından yazarsanız hangi sektör olduğuna dair sizlere  tüm sektör bilgilerini verebilirim.

Artık uluslararası Pazar Araştırması yaparken eski yöntemleri değil kendimizi geliştirerek,yeni fikirler üreterek herkesin kullandığı yöntemleri değil kendi özgün yöntemleriniz ile ihracat yapmanız dileğiyle.

admin

Yazar: admin

#yonetici

Yazı içi biyografik bilgi...

29 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.