• 29 içerik
  • 14 kategori
  • 0 yorum
  • 5 tane de
  • admin

  • 668

  • 27 Mayıs 2018

  • 0

  • 10

Sanal Para terimleri

Bitcoin e Altcoinler dünyasında karşınıza belki de anlamını bilmediğimiz birçok kelime ve terim çıkacak.Bazılarının İngilizce anlamını bilseniz de kriptp para evreni içinde hangi anlamda kullanıldığını bilmemek sorun çıkartabilir.Terimlerin açıklamaları size büyük kolaylık sağlayacagı gibi,yapmanız mutemel olan uzun google aramalarından da kurtacak.Böylece zamandan da tasarruf edeceksiniz.

Altcoin: Bitcoin’den sonra ortaya çıkan bütün kripto paralara Altcoin denmektedir.Bunun başlıca sebebi ise Bitcoin’den ayrılarak oluşturulmuş ya da Bitcoin’in alt yapısını örnek alarak oluşturulmuş olmasınıdır.
Ether:Ether,Ethereum coinin yakıtına verilen isimdir.Ethereum tabanlı birçok token bulunmaktadır,bu tokenlerin ve Ethereum sisteminin çalışabilmesi için Ether yakıtı kullanılmaktadır.
Token: Türkçesi jeton olan token kelimesinin kullanılış ve üretilmiş amacı,IGO ile ortaya atılmış projelere yatırım yapan insanlara projedeki katkısını karşılıgında bir şey vermek ve projenin hayata geçmesinden sonra tıpkı ether gibi pojeye yakıt olmasıdır.
Igo: Blockchain tabanlı sistemler üzerinde projelendirilmiş çalışmaların hayata geçmesi için oluşturulan bir açıktan destekleme şeklidir.IGO sayesinde istediğiniz projelere katkıda bulunabilir ve projenin gerçekleşmesine destek olabilirsiniz.
Mining: Bitcoin ve diğer Altcoinlerin,dijital ortamda ortaya çıkartılması,piyasaya sunulması ve bu para  birimindeki işlemlerin gerçekleşebilmesi ve gerekli olan onayların verilmesi için oluşturulmuş bir iştir.Mining’in Türkçesi madenciliktir.Mining yapan miner’a da madenci denmektedir.
Hash: Blok zincirindeki blokların kriptografik kodlarıdır.Bir başka deyişle BlockChain’deki blokların şifrelerinin kombinasyonlarını tahmin etme metodudur.
Hashrate:Madencililik cihazların ortlama hash bulma gücüne verilen addır.Yani bir saniyede,bir makinenin tahmin edebileceği kombiyasyonların sayısına verilen isimdir.
Difficulty: Difficulty’nin Türkçesi zorluk olup,blokların hash’inin zorlaşmasına verilen isimdir.
Proof of Work : Bir madencinin,bir bloğunun has’ini bulduktan sonra kazandığı ödüldür.Bitcoin üzerinden örnek verirsek bir Bitcoin madencisi bir bloğun hash kodunu bulduktan sonra 12,5 Bitcoin’i ödül olarak kazanmaktadır.Bu kazandıgı ödül de yaptıgı işin karlışıgı ve işin gerçekliğinin kanıtı olarak verilir.
Arbitraj:Borsalar arasında Bitcoin ve Altcoin geçişi sağlayarak para kazanma şeklinin adıdır.Bir nevi borsa kurlarına göre geçiş sağlayarak para kazanmaktır.
Wallet: Wallet kelimesinin Türkçe karşılığı cüzdandır.Bu cüzdanlar,Bitcoin ve Altcoinlerinizi borsalar dışında kendi elinizde tutmanızı sağlamaktadır.Günümüzde hardware ve online olmak
üzere iki çeşit wallet bulunmaktadır.Walletlar kurumlarını sırasında public key ve private key sağlamaktadır.
Online Wallet : Bilgisayar ve cep telefonlarında coinlerinizi saklamanızı sağlayan bir wallet türüdür.
Hardware Wallet : Donanım cüzdanıdır.Conilerinizi fiziksel olarak yanınızda taşımanızı sağlamaktadır.Hardware walletlar online wallerlara göre daha güvenlidir ve daha güçlü bir koruma sağlar.

admin

Yazar: admin

#yonetici

Yazı içi biyografik bilgi...

29 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.